Ręczne zapylanie kwiatów tykwy

Tykwę zapylają przede wszystkim nocne owady, motyle, ćmy. Jednakże czasami ze względu na pogodę (np. pochmurne, deszczowe dni) lub miejsce uprawy ( np. tunel foliowy) jest słaby oblot owadów zapylających. Wówczas dobrze jest samemu zapylić kwiaty. Aby zapylić kwiat, najprościej jest użyć do tego świeżo rozwinięty męski kwiat z którego usuwamy płatki, aby odsłonić jego pylniki. Tak przygotowany kwiat męski przykładamy do kwiatu żeńskiego. 

Rozwiajjące się kwiaty tykwy

1. Wybieramy świeżo rozwinięty kwiat męski tykwy.

Ręczne zapylanie kwiatów 1

2. Obrywamy płatki kwiatu w celu odsłonięcia pylników.

Ręczne zapylanie kwiatów 2

3. Wybieramy  świeżo rozwinięty żeński kwiat, który chcemy zapylić. 

Ręczne zapylanie kwiatów 3

4. Przygotowany z odsłoniętymi pylnikami męski kwiat przykładamy do żeńskiego kwiatu.

Ręczne zapylanie kwiatów 4
 
Zapylając ręcznie kwiaty pamiętajmy, aby robić to wieczorem (kwiaty tykwy wówczas w pełni się rozwijają). Ważna jest temperatura otoczenia, z tego co kiedyś wyczytałem, kwiat tykwy nie zostanie zapylony w momencie, gdy temperatura przekraczać będzie 30°C, jak również, gdy będzie temperatura poniżej 14ºC.

Czasami ze względu na pogodę (np. pochmurne , deszczowe dni) lub miejsce uprawy ( np. tunel foliowy) jest słaby oblot owadów zapylających. Wówczas dobrze jest samemu zapylić kwiaty. Aby zapylić kwiat, najprościej jest użyć do tego świeżo rozwinięty męski kwiat z którego usuwamy płatki, aby odsłonić jego pylniki. Tak przygotowany kwiat męski przykładamy do kwiatu żeńskiego. 

Media Społecznościowe

Kopiując i publikując treści, zdjęcia pamiętaj o podaniu źródła. Szanuj prace innych.

 

Dziękuje.
 
( (c)2018-2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Kilka słów o stronie

Tykwa - pasja uprawy, radość tworzenia. Hobbystyczna strona o tykwie, roślinie tworzącej  zdrewniałe owoce, które po można przekształcić w dekoracje i ozdoby.

Strona  o charakterze hobbystycznym,  poświęcona amatorskiej uprawie oraz obróbce tykwy, roślinie która tworzą zachwycające kształtem zdrewniałe owoce . 

*Nazwa: "Lagenaria" pochodzi od greckiego słowa "Lagenos" oraz łacińskiego słowa "Lagena", co oznacza "butelka". Reasumując, nazwa Lagenaria vulgaris* oznacza "butelkę pospolitą" ("vulgaris" z łaciny "pospolity"), natomiast nazwa Lagenaria siceraria* oznacza "butelkę do picia" ("sicera" z łaciny "naczynie do picia"). A zatem możemy założyć, że oryginalna pełna nazwa tykw, to "tykwa pospolita / butelkowa" - tak to wygląda w mojej ocenie :)

Ciekawostka

Flag Counter