Flag Counter

Ciekawostka

*Nazwa: "Lagenaria" pochodzi od greckiego słowa "Lagenos" oraz łacińskiego słowa "Lagena", co oznacza "butelka". Reasumując, nazwa Lagenaria vulgaris* oznacza "butelkę pospolitą" ("vulgaris" z łaciny "pospolity"), natomiast nazwa Lagenaria siceraria* oznacza "butelkę do picia" ("sicera" z łaciny "naczynie do picia"). A zatem możemy założyć, że oryginalna pełna nazwa tykw, to "tykwa pospolita / butelkowa" - tak to wygląda w mojej ocenie :)

Tykwa - pasja uprawy, radość tworzenia. Hobbystyczna strona o tykwie, roślinie tworzącej  zdrewniałe owoce, które po można przekształcić w dekoracje i ozdoby.

Strona  o charakterze hobbystycznym,  poświęcona amatorskiej uprawie oraz obróbce tykwy, roślinie która tworzą zachwycające kształtem zdrewniałe owoce . 

Kilka słów o stronie

Kopiując i publikując treści, zdjęcia pamiętaj o podaniu źródła. Szanuj prace innych.

 

Dziękuje.
 
( (c)2018-2023, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Media Społecznościowe

31 października 2020

Tykwy w sezonie 2020

 

W tym roku zbiory tykw okazały nieco lepsze, od najgorszego sezonu w 2019 roku, gdy z powodu suszy, zebrałem najmniejszą ilość owoców, od początku mojej ponad dwudziestoletniej przygody z tykwą.

W tym sezonie suszna również była dość dotkliwa, lecz zmieniając miejsce upraw w części pola i ogrodu, gdzie można liczyć na odrobinę cienia, dzięki drzewom z sadu udało się polepszyć polny.

 

Daleko teraz do sezonów, gdy zbiory trwały do późnej nocy przy pomocy kilku osób, a liczba tykw szła w tysiące sztuk.

W tak niesprzyjających warunkach przyrody, pozostaje szukać udoskonalenia upraw , systemów nawadniania lub  czekać, aż minie kiedy sezon uproczywych susz. 

Staram się zachować ciągłość różnych odmian, tykw o klasycznym kształcie.

Na koniec podsumowania skromnego, ale już nienajgorszego sezonu, chcę serdecznie podziękować i pozdrowić Państwa J&J dzięki którym niniejszy serwis  o tykwach, jest skarbnicą wiedzy i inspiracji do tworzenia pieknych ozdób i dekoracji ze zdrewniałych owoców tykwy. 

Tykwa - Zbiory tykwy w 2020 sezonie