Flag Counter

Ciekawostka

*Nazwa: "Lagenaria" pochodzi od greckiego słowa "Lagenos" oraz łacińskiego słowa "Lagena", co oznacza "butelka". Reasumując, nazwa Lagenaria vulgaris* oznacza "butelkę pospolitą" ("vulgaris" z łaciny "pospolity"), natomiast nazwa Lagenaria siceraria* oznacza "butelkę do picia" ("sicera" z łaciny "naczynie do picia"). A zatem możemy założyć, że oryginalna pełna nazwa tykw, to "tykwa pospolita / butelkowa" - tak to wygląda w mojej ocenie :)

Tykwa - pasja uprawy, radość tworzenia. Hobbystyczna strona o tykwie, roślinie tworzącej  zdrewniałe owoce, które po można przekształcić w dekoracje i ozdoby.

Strona  o charakterze hobbystycznym,  poświęcona amatorskiej uprawie oraz obróbce tykwy, roślinie która tworzą zachwycające kształtem zdrewniałe owoce . 

Kilka słów o stronie

Kopiując i publikując treści, zdjęcia pamiętaj o podaniu źródła. Szanuj prace innych.

 

Dziękuje.
 
( (c)2018-2024, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Media Społecznościowe

*Ze względu na zmieniający się co pewien czas program ochrony roślin, nie będą tu podawał konkretnej nazwy środka do zaprawiania nasion, ponieważ za rok lub dwa dany środek może być nieaktualny i w jego miejsce może pojawić się już inny. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego, gdzie uzyskać powinniśmy aktualne informacje o środku do zaprawiania nasion dyniowatych w danym sezonie.

4. Wysiew

Zaprawione nasiona, umieszczamy pojedynczo w doniczkach, wypełnionych ziemią do wysokości 2/3 pojemnika. 
W doniczce przeciętnie umieszczamy nasiona w ilości 2-3 sztuki. Siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu, umieszczamy 3-5 sztuki w dołku na głębokości ok. 5cm, w rozstawie 1,2m x 0,8m. 
Wysiew tykwy do doniczki

3. Przygotowanie nasion

Po zakupie ( w sklepie ogrodniczym) zaprawy nasiennej i zapoznaniu z się treścią etykiety, wykonujemy prosty zabieg. Nasiona możemy zaprawiać na sucho lub na mokro. Zaprawianie nasion wykonujemy bezpośrednio przed siewem. 
Zaprawione nasiona tykw do siewu

2. Zaprawa nasienna*

Niezależnie od tego czy nasiona kupiliśmy w sklepie ogrodniczym czy uzyskaliśmy je z własnych zbiorów, powinniśmy je zabezpieczyć preparatem do zaprawiania nasion roślin dyniowatych.* Zabieg ochroni kiełkujące nasiona przed porażeniem przez choroby grzybowe .
Zaprawa nasienna do przygotowania nasion lagenariii

 

1. Termin wysiewu

Nasiona tykw wysiewamy bezpośrednio do gruntu ( koniec maja - początek czerwca ) lub do doniczek ( połowa marca      - początek maja ). Decydując się na wysiew do pojemników warto zaopatrzyć się w doniczki o wysokości ok. 15-20cm oraz średnicy minimum 9,5cm.

Zaprawianie i wysiew nasion tykwy (łac. lagenaria vulgaris)

Nasiona tykwy bezpośrednio z owocu